Neden CTP?


 • Boya, Bakım ve Yenileme Gerektirmezler: CTP kompozit profiller, zaman içerisinde teorik olarak deformasyon yaşamazlar. Buna bağlı olarak boya, bakım ve yenileme gerektirmezler.
 • Yüksek Mekanik Özellikleri ile CTP Profiller: Pultrüzyon yöntemi ile çekilmiş CTP kompozit profiller, aynı ebatlarda çelik bir profilden iki buçuk kata kadar daha yüksek kopma mukavemetine sahiptirler.
 • Çürümez, Paslanmaz ve Kurtlanmaz: CTP profiller, zaman içerisinde çürüme, paslanma ve kurtlanma sorunu yaşamazlar.
 • Her Renkte Üretilebilirler: CTP profiller, son görünümlerini üretim esnasında kazanmaktadır. Kendinden doğal, istenen desende üretilebildiği gibi her renkte üretim yapmak da mümkündür.
 • Yüksek Esneme Kabiliyeti: CTP profillerin çekme, basma, darbe, yorulma dayanımları oldukça yüksektir. Yüksek darbelerde dahi kalıcı deformasyona uğramadan eski hallerine geri dönerler.
 • Yüksek İzolasyon Yeteneği: CTP profiller ısıyı ve suyu iletmezler.
 • Elektriksel Yalıtkanlık: CTP profiller mükemmel elektriksel yalıtkanlık özelliğine sahiptir.
 • Antistatik Özellik: CTP profillere çok iyi iletken oldukları halde istenildiğinde antistatik özellik kazandırılabilir. Bu sayede sürtünme ve çalışma sırasında kıvılcım çıkması önlenebilir.

Camelyaf takviyeli polyester (CTP), cam elyafı ile taşıyıcı bir matriks reçinenin birleştirilmesi ile elde edilen kompozit bir malzemedir. Camelyaf takviyeli polyester, ortam koşullarına dayanıklı, esnek ama yeterli mekanik dayanıma sahip olmayan polyester (ör: polyester reçine) ile, yüksek mekanik dayanımlı camelyafının bir araya getirilmesi ile elde edilen üstün nitelikli bir kompozit mühendislik malzemesidir. CTP kelimesinin İngilizce karşılığı ise FRP veya GRP olarak karşımıza çıkmaktadır. FRP, Fiberglass Reinforced Polyester cümlesinin kısaltması iken GRP ise Glassfibre Reinforced Polyester’tir. Hepsinin anlamı da aynıdır. Kısa bir tanımlama ile kompozit kavramı,

 • Birkaç matriksin bir araya gelmesi,
 • Her matriksin kendi fiziksel özelliklerinin avantajlarını taşıması,
 • Ortak matriksin, fiziksel özellik bileşkesini oluşturması olarak ifade edilebilir.

CTP malzemeler, belirli bir amaca yönelik olarak en az iki farklı malzemenin bir araya getirilmesiyle meydana gelen malzeme grubudur. Üç boyutlu nitelikteki bir araya getirmedeki amaç, bileşenlerin hiçbirinde tek başına mevcut olmayan bir özelliğin elde edilmesidir. Amaçlanan doğrultuda bileşenlerin daha üstün özelliklere sahip bir malzeme üretilmesi hedeflenmektedir.

CTP malzemeler, elyaf ve reçine bileşenlerinden oluşur. Oldukça güçlü, dayanıklı ve hafif malzemelerdir. CTPmalzemeleri oluşturan bileşenler, birbirleri ile karışmazlar. Farklı özelliklere sahip bileşenler bir arada CTP malzemenin üstün özelliklerini oluşturur.

Metal, ahşap gibi geleneksel malzemelere göre üstün özelliklere ve değer katan avantajlara sahiptir. Bu özellikler ve avantajlar, CTP malzemelere her geçen gün yeni bir uygulama alanı yaratmaktadır.

Reçine katkı malzemeleri ilave edilmiş termoset veya termoplastik reçinelerin, elyaf takviyeleri (cam, karbon, aramid vb.) veya dolgu malzemeleri ile takviye edilmesi ve bu karışımın, belirli bir prosese tabi tutulması sonucunda, sertleşmesi ile elde edilen ürün CTP olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle takviyeli polyesterler ve kompozit terimleri, eş anlamlılık taşımaktadır.

1. Reçineler

a) Epoksi Reçine

Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takip eden bir iki hafta içinde olgunlaşarak, nihai sertliğe ulaşır. Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel bir mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde; otomotiv, medikal, denizcilik ve inşaat alanında çok kullanılır.

Avantajları:

 1. Elyaf yapılarda yüksek bağ mukavemeti sağlarlar.
 2. Yüksek aşınma direncine sahiptirler.
 3. Uçucu değildirler ve kimyasal dirençleri yüksektir.
 4. Düşük ve yüksek sıcaklarda sertleşebilme özelliğine sahiptirler.

Dezavantajları:

 1. Polyesterle karıştırıldığında pahalıdırlar.

b) Polyester Reçine

Hem Türkiye’ de hem de Dünya’ da CTP uygulamalarında en yaygın olarak kullanılan doymamış polyester reçineler, takviyeli polyesterler içinde termoset grubunda yer alan bir reçinedir. El yatırması gibi basit kalıplama tekniklerinden, en karmaşık makineleşmiş kalıplama tekniklerine kadar her türlü kalıplama tekniğine hitap eder. Doymamış polyester reçineler, CTP ürünlerin genel amaçlı veya kimyasal dayanımlı olmasını sağlayacak şekilde ortoftalik veya izoftalik olarak adlandırılır.

Avantajları:

 1. Düşük maliyet
 2. İyi çevresel dayanım

c) Vinilester Reçine

En önemli avantajı, elyaf ve matris arasında iyileştirilmiş bir bağ mukavemetine sahip olmasıdır. Korozif ortamlardaki kullanımlar için donatılı plastik bileşenlerin üretiminde yararlanılmaktadır. Bu polimerler kimyasal dayanım gerektiren kimya tesislerinde, borularda ve depolama tanklarında kullanılmaktadır.

2. Elyaflar

a) Cam Elyaf

Cam lifleri veya diğer bir deyişle cam elyafları, kompozitlerin üretiminde en çok kullanılan donatı malzemelerindendir. Üstün özelliklerinin yanı sıra ekonomik bir donatı türü olması, bu sonucu ortaya çıkarmaktadır. Çeşitli matris malzemeleriyle kullanılmış olmasına karşılık, temel kullanım alanı cam takviyeli polyester (CTP) endüstrisidir.

b) Karbon Elyaf

Karbon lifleri veya diğer bir deyişle karbon elyafları, liflerin düşük yoğunluğuna karşın çekme dayanımı ve E – modülü yüksektir. Yüksek sıcaklıklara dayanabilen karbon liflerinin özellikleri, üretimdeki son işlem sıcaklığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Üstün özelliklerinin yanı sıra son derece pahalı olan karbon lifleri, özellikle uzay ve havacılık endüstrisinde yararlanılan bir malzeme niteliğindedir.

 1. Yüksek Mukavemet: CTP ürünler,yüksek mukavemet değerleri sağlayan malzemeler arasında en etkin olanlardan birisidir.
 2. Hafiflik: CTP ürünler, birim alan ağırlığında hem takviyesiz plastiklere hem de metallere göre daha yüksek mukavemet değerleri sunmaktadır.
 3. Tasarım Esnekliği: CTP ürünler, bir tasarımcının aklına gelebilecek her türlü karmaşık, basit, geniş, küçük, yapısal, estetik, dekoratif yada fonksiyonel amaçlı olarak tasarlanabilir.
 4. Boyutsal Stabilite: Çeşitli mekanik ve çevresel baskılar altında termoset CTP ürünler, şekillerini ve işlevselliklerini korumaktadırlar.
 5. Yüksek Dielektrik Direnimi: CTP ürünler,göze çarpan elektrik yalıtım özellikleri birçok komponentin üretimi konusunda açık bir tercih nedenidir.
 6. Korozyon Dayanımı: CTP ürünlerinantikorozif özelliği, diğer üretim malzemelerinden üstün olan niteliklerinden biridir.
 7. Kalıplama Kolaylığı: CTP ürünler, çelik türündeki geleneksel malzemelerde karşılaşılan birçok parçanın birleştirilmesi ve sonradan monte edilmesi işlemini tek parçada kalıplama olanağı ile ortadan kaldırmaktadır.
 8. Yüzey uygulamaları: CTP ürünlerde kullanılan polyester reçine, özel pigment katkıları ile renklendirilmek suretiyle, amaca uygun kendinden renkli olarak da üretilebilir.
 9. Şeffaflık Özelliği: CTP ürünler, cam kadar ışık geçirgen olabilir. Tam şeffaf olması nedeni ile ışığı yayar, diffüze ışığın önem kazandığı seralarda ve güneş kolektörü yapımında önemli avantaj sağlar.
 10. Beton Yüzeylere Uygulama İmkanı: Beton yüzeylere, CTP ürünler mükemmel yapışır. Özellikle betonun gözenekli olması nedeniyle, CTP ürünleri oluşturan ana malzemelerden polyester reçinenin beton gözeneklerinden sızması ve beton kütle içinde sertleşmesinden dolayı mükemmel bir yapışma sağlanır.
 11. Ahşap Yüzeylere Uygulama İmkanı: CTP ürünler,ahşap yüzeylere yapışma özelliğine sahiptir. Ancak ahşabın kuru olması ve stiren ihtiva eden polyester reçine ile iyi bir şekilde emdirilmesi gerekir.
 12. Demir Yüzeylere Uygulama İmkanı: Demir yüzeydeki, pas ve yağ kalıntıları temizlendikten sonra CTP ürünler ile kaplanabilir. Bu sayede demir ve çelik yüzeyler, CTP ürünler ile kaplanarak korozyon etkilerinden korunmaktadır.
 13. Yanmazlık Özelliği: CTP ürünlerin alev dayanımı, kullanılan polyesterin özelliğine bağlıdır. Alev dayanım özelliğinin arandığı yerlerde,alev dayanımlı polyester kullanılmalıdır.
 14. CTP Ürünler Sıcaklıktan Etkilenmez: CTP ürünler, termoset plastikler grubundan polyester reçineler ile yapıldığı için yumuşamaz ve şekil değiştirmez. Isı dayanıklılığı kullanılan polyester reçinenin cinsine bağlıdır.
 15. CTP Ürünlerinİçine Farklı Malzemeler Uygulanabilir: CTP ürünlerin içine demir, ahşap, halat, tel, mukavva, poliüretan sert köpük gibi malzemeler gömülerek mekanik özellikleri farklılaştırılabilir.
 16. Tamir Edilebilirlik Özelliği: Tamir izlerinin görünmemesi için onarım işleminin, bir kalıp üzerinde yapılması ya da onarımdan sonra zımpara veya boya yapılması gerekir.
 17. CTP Ürünler Kesilip Delinebilir: CTP ürünler, tahta gibi kolayca kesilir, delinir ve zımparalanır. Bu amaçla kullanılan aletlerin sert çelik veya elmas uçlu olması halinde daha iyi sonuç alınmaktadır.

CTP ürünlerin paslanma, çürüme ve kurtlanma sorunu kesinlikle yoktur. Özel reçineleri sayesinde her türlü doğal koşula, korozyona, oksidasyona, kimyasal maddelere ve UV etkilerine karşı son derece dayanıklıdır. CTP ürünler, kullanıcılarının sağlığını kesinlikle riske atmaz.

CTP ürünler; son derece sağlam, ahşap ve metallere göre daha sıcak veçekme gücü çeliğin 2.5 katıdır. Öz ağırlığı, demirin öz ağırlığının 1/5’i kadardır. Üretim aşamasında renk ve desen verilebilir.